E-knihy: Amazon prodává, Češi diskutují

18. 03. 2011 8:00:40
Server Lupa.cz vyhlašuje společně s knihkupectvím Kanzelsberger anketu o nejoblíbenější e-knihu. Je dotována částkou 500,-Kč pro pět vylosovaných. Vzhledem k tomu, že se u nás legálně e-knihy téměř nevyskytují, je to docela úsměvné.

Nejlépe celou situaci s regulérní dostupností e-knih či novin a časopisů vystihl jeden z diskutérů pod článkem na zmíněném serveru Lupa: Kafkárna. Vyhlašují snad soutěž o nejlepšího stahovače nelegálně umístěného obsahu na internetu?

Jeden můj kamarád se mi nedávno pochlubil svým průkopnictvím, u Amazonu si koupil čtečku elektronických knih Kindle. Je nadšen. Trošku jsem mu oponoval, vždyť v češtině nic neseženeš (i když si myslím, že zrovna on je schopen číst v angličtině i němčině). Ale ne, mám stažené stovky knih, v češtině, akorát jsem si je musel převést do správného formátu. Na netu je softu i knížek habaděj!

Nedalo mi to a začal jsem se o Kindle zajímat trošku víc. Jakožto milovník knih a novin musím přece vstřebat i elektronický inkoust. A čtečka Kindle opravdu jede. Soudě podle recenzí i v našich mediích, je to to nejlepší, co je na trhu v tomto segmetu k mání. Amazon je prodává celkem levně a k tomu nabízí tisíce knih v internetovém obchodě za pár dolarů. O předplatném novin a časopisů, které se stahují do čtečky téměř automaticky, ani nemluvím. Jojo, proč jsem se neučil angličtinu trošku víc!

U našeho domácího rybníčku se zatím (a pouze) čile diskutuje. V poslední době se o knihách a periodických tiskovinách ale píše dost často. Škoda, že téměř výhradně v souvislosti s hysterií kolem zvýšení DPH a tím "hloupnutí" naší populace. Bohužel nic o tom, jak tištěná média dostat k lidem. A to v jakékoli podobě, třeba zrovna v té elektronické. Nakladatelské domy v čele s knihkupci vidí na vlastní oči potápějící se nablýskaný parník svých kolegů z hudební branže, a vůbec jim při tom není do zpěvu. Schovávají se za hrází našich pohraničních hor a existenci e-knih si z jakéhosi neznámého důvodu vůbec nepřipouštějí. Zisky hudebních vydavatelů a prodejců notně decimuje nenápadný shluk nul a jedniček ve formátu mp3, toto se nám tradičním obchodníkům s tištěnými médii nesmí přihodit. Jakoby si nepřečetli ve svých novinách zprávy, že internetoví prodejci v Americe již prodávají více e-knih, než klasických papírových. A peníze jsou doma. Nakladatelé škodní nejsou, autoři také ne, možná tak tiskárny a distributoři. Ale v žádném případě ne čtenáři. Dovolím si úvahu, že jich určitě i přibylo. A to právě těch "elektronických". Určitě jich je víc, než úbytek čtenářů "klasiků".

Brouzdáním po tom zázračném virtuálním světě jsem se dověděl nejen o výše zmiňované absurdní anketě o nejlepší e-knihu, ale třeba také o tom, že čeští čtenáři mají na e-knihy zapomenout, nebo o akci "Marketing Monday", tedy o jakési společné diskusní platformě odborníků na téma médií, reklamy, atd. s odborníky ze světa IT. Nejbližší slet se chystá 21.3. a tématem jsou právě e-knihy a periodika. Doufám, že si kluci dobře poklábosí. Jedním z vystupujících hostů má být i knihkupec p.Kanzelsberger ml., který mimo jiné docela nedávno prohlásil, že elektronická kniha je kuriozita pro technologické nadšence. "Ve své síti obchodů nenabízím žádnou elektronickou knihu, není prý ani žádná poptávka". Ideální host pro toto fórum.

Nejsem obchodník, ale i laik cítí, že prodávající by měl především nabízet a nečekat na to, až bude poptávka. Přesvědčit zákazníka, že právě jeho zboží musí mít. A čas od času nabídnout i něco nového. Myslí si pan Kanzelsberger ml., že k prosperitě stačí stát za pultem a prodávat detektivky za tři sta? A brečet, když se zvedne DPH? Kdybych byl knihkupec a podíval se na internet, kolik se dá stáhnout knih, z nichž jsem ani jednu neprodal, orosilo by se mi čelo i zátylek. Čekají naši nakladatelé a knihkupci na dobu, kdy se čerstvě vydaná kniha objeví druhý den na internetu ke stažení pro ty "technologické nadšence", podobně jako u filmů či hudby?

U Amazonu v USA jim neříkají technologičtí nadšenci, pro ně jsou to vážení zákazníci, jejichž každý dolar se počítá. Zadejte číslo kreditky a knihu máte za pár minut ve své čtečce. Kdy si tímto způsobem budu moci koupit knihu vítěze Magnesie litery? Když to píšu, nevěřím, že to bude v době, kdy na čtečku ještě uvidím.

PS.: Pochvala pro tvůrce iDnes, kteří začali posílat dvakrát denně zpravodajství na čtečky Kindle. Za technologické nadšence děkuji.

Autor: Michal Vavřík | pátek 18.3.2011 8:00 | karma článku: 12.55 | přečteno: 1832x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Hana Šťastná

V očekávání demokratizace fetišizované komunikace

Prezentovala jsem nedávno skupině Číňanů – vesměs představitelům samospráv z provincie Jiangsu - (jiho)české zemědělství. Nechápali, jak je možné, že nám vstup do Evropské unie přinesl dvoutřetinový pokles produkce.

16.1.2019 v 9:57 | Karma článku: 27.45 | Přečteno: 737 | Diskuse

Erik Steinn

4. mobilní operátor - kdo ho koupí - vyhraje!

4. mobilní operátor z aukce kmitočtů, kdy "nový" hráč" bude mít přednost - to je jen jiná cesta k menší konkurenci; ale pokud máte 4 mld Kč a chcete je investovat tak, že za ně dostanete za 3 roky 8 mld kč - tak se do toho pusťte!

14.1.2019 v 21:27 | Karma článku: 6.11 | Přečteno: 248 | Diskuse

Helena Sasová

Razítkovací mánie

Pokud po vás chce účetní razítko na paragonu ze supermarketu či benzínové pumpy, vyměňte ji. Zákon o účetnictví a o DPH pravděpodobně nečetla.

14.1.2019 v 12:45 | Karma článku: 12.38 | Přečteno: 277 | Diskuse

Radomír Stárek

Prodat nemovitost nyní nebo ještě počkat

Je nyní vhodná doba k prodeji Vaší nemovitosti nebo je lepší ještě čekat na vyšší cenu? Jak se bude pohybovat nyní trh s nemovitostmi? Jsme již za vrcholem nebo před?

13.1.2019 v 14:47 | Karma článku: 8.85 | Přečteno: 414 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Rychle se zadlužte, ČSSD to za vás zaplatí

ČSSD padají preference, a tak přemýšlí, jak to udělat, aby se jí vrátili voliči. Minulý týden proto přišla s myšlenkou za všechny prachy. Doslova.

11.1.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.35 | Přečteno: 15859 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3107
Martin Ryšavý oživil krásný ruský citát:
"Snít neškodí, škodí nesnít".

TOPlist
návštěvnost sledována od 25.2.2009
Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz